Інформація про організацію музейної справи

При     Хижанському  НВК «Хижанська  ЗОШ  I-III ступенів-дошкільний навчальний заклад» діє шкільний музей ткацтва, зареєстрований при Закарпатському обласному Центрі туризму,краєзнавства,екскурсій і спорту учнівської молоді наказом Управління освіти і науки Закарпатської обласної держадміністрації від 03.03.03. №528   Реєстраційний №06-25

Працює : понеділок – п’ятниця з 9-15 год

Музей має два розділи «Етнографія» та «Фольклор краю». Тут зібрані не лише вироби ткацтва, вишивання, а й боднарства, народних промислів. У музеї ведеться літопис краю, рукописні альбоми : «Історія фольклорного колективу « Хижаночка», та «Майстрині нашого села», виготовлено стенди «Ткацтво – ремесло давнє», «Хижанські самоцвіти», «Хижанські візерунки.Кожен рік музей поповнюється новими експонатами.

Нині, завдяки перебудовуючим процесам, що відбуваються в нашому суспільстві, створюються більш сприятливі умови для відродження народних обрядів, звичаїв. Саме життя вимагає виявляти, вивчати, узагальнювати і робити доступним все те, що збережено і дійшло до нас з минувшини. Адже, не може бути щасливим майбутнє народу, якщо він не знає свого минулого.Нинішній час викликав небувалий інтерес до вітчизняної історії, вождів національної культури, державності тощо. Як зберегти і передати нащадкам усі ті кращі надбання, що були виплекані протягом  століть нашим народом ? Що потрібно зробити сьогодні аби і завтра лунала в селі народна пісня, щоб молодь не цуралася національного спадку, що залишили нам наші предки. Завдячуючи ентузіазму та клопіткій роботі дирекції Хижанського НВК, учням та керівнику музею, створений у школі музей ткацтва став частиною історії села, невичерпною скарбницею народної творчості.Експонати музею є результатом пошукової роботи гуртківців, керівника музею та батьків.Вчителі, класні керівники та вихователі планують свою роботу у тісному зв’язку з роботою музею. Використовуємо такі форми і методи роботи як екскурсії, лекції, семінари, уроки з народознавства, зустрічі з відомими земляками, поетами рідного краю, гостями школи.

Наш музей відвідують учні сусідніх шкіл, вчителі району, області. У книзі відгуків залишили записи про свої враження відвідувачі з багатьох куточків нашої області.Продовжується робота по поповненню музею новими експонатами. Члени ради музею і далі ведуть пошукову і дослідницьку роботу.

У музеї учні вчаться давньому ремеслу – ткацтву. Бо кросна в робочому стані. На них можна ткати полові доріжки, полотно просте або узорчасте. Робота поєднується з вивченням старовинних пісень, ігор та звичаїв нашого краю.Ними зібрано багато легенд, казок, коломийок, приказок, що зберігаються в папках:

1. Звичаї і обряди рідного краю.

2. Загадки та прислів’я рідного краю.

3. Легенди рідного краю.

4. Коломийки рідного краю.

5.Словничок Хижанських слів.

Виготовлено альбоми :

1. Історія фольклорного колективу «Хижаночка».

2. Художні промисли рідного краю.

3. Народні ігри рідного краю.

4. Одяг нашого краю.

Пошуковцями зібрані спогади учасників війни і оформлено альбом: «Ніхто не забутий ,ніщо не забуто», пройшли зустрічі з учасниками бойових дій на сході України Батин Володимиром Клопотарем Василем , Клопотарем  Іваном спогади яких знаходяться також в музеї.

На базі музею проводилась гурткова робота:  гурток «Юні музеєзнавці» , як одна з форм роботи з розвитку творчих здібностей та суспільної активності учнів , які освоювали в загальних рисах основи музейної справи, залучались до пошуково-дослідницької, фондової та експозиційної роботи, відвідали музеї різних профілів і напрямків.

Експозиційна робота в музеї  проводилась за допомогою гуртківців. Значно оновлено новими експонатами експозиційно-тематичні розділи музею: стенди та вітрини , оформлено фотоальбом «Свята і будні ветеранів»).

Зміст і напрямок      пошуково – збиральної  роботи  в цьому році було спрямовано на пошук нових джерел з історії створення і розвитку а також  з історії збереження  традицій нашого народу. Продовжено пошук матеріалів з життя та діяльності учасників Великої Вітчизняної війни.

Одним із пріоритетних напрямів роботи гуртка є екскурсійна діяльність.

Подорож дає можливість доповнити, оживити ті знання, які отримали учні

під час навчального процесу. Починаємо екскурсійну діяльність з рідного краю. Зокрема, під час оглядової екскурсії « історія, сучасність, майбутнє» учні знайомляться з історичним минулим краю, пам’ятками архітектури. Доповнюють знання учнів про рідний край експозиції сільського музею. Гуртківці вивчають життя та діяльність видатних людей села. З цією метою були проведені зустрічі з Палінчак М.М.-деканом факультету міжнародних відносин УжНУ, Учні брали активну участь у зібранні  експонатів , народних звичаїв та обрядів , традицій рідного села. Гуртківці записують фольклорні твори від батьків , дідусів, бабусь, сусідів. Для прикладу свято та обряди», « Народні ігри». Оформлено альбоми « Історія села», « Історія нашої школи», « Матеріали усної народної творчості». У музеї проходять народні і родинні свята , вечорниці для дітей і батьків, Із наближенням зимових свят учні готують різдвяні прикраси із свічок , шишок ,горіхів, а також ялинкових гілок.Учні підготували різдвяні пісні, традиції та звичаї ,а також рецепти.

Багато цікавих місць учні відвідали, але ще більше - попереду. Україна має всі підстави вважатися дивовижною країною, адже на її теренах збереглося  велика кількість археологічних, історичних та архітектурних пам’яток, які здатні дивувати і захоплювати світ підростаючого покоління.